Płyty warstwowe do budowy dachu? Zalety pokryć z płyt dachowych

Dach to jeden z podstawowych elementów kostrukcji każdego budynku, bez względu na to, czy jest to budynek mieszkalny, czy też lokal usługowy. Dach daje ochronę przed chłodem i deszczem, sprawiając, że zawsze czujemy się bezpieczni, przebywając w budynku.

Mając na uwadze tę ochronę i bezpieczeństwo, należy rozsądnie wybierać materiały, które posłużą nam do pokrycia dachu. Wiele osób sugeruje się tu przede wszystkim ceną, chcąc niewielkim kosztem dokończyć inwestycję. Tymczasem bardzo niska cena rzadko idzie w parze z wysoką jakością, choć i od tej reguły zdarzają się wyjątki.

Coraz bardziej popularne w budownictwie stają się pokrycia dachowe z płyt warstwowych. Koszty ich zakupu i montażu są o wiele niższe, niż w przypadku korzystania z innych materiałów. Cena to jednak nie jedyny argument, który przemawia za wyborem płyt dachowych.

Płyty warstwowe wykorzystywane do budowy dachów są niezwykle proste w montażu. Ich położenie nie wymaga profesjonalnej wiedzy. Wystarczy dokładność w układaniu płyt - od tego bowiem zależy, czy dach spełniać będzie swoją funkcję ochronną. Do ich zamocowania nie są też potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia, kleje, zaprawy, wypełniacze i inne tego typu materiały.

Każda płyta wyposażona jest w specjalne elementy mocujące, które pozwalają łączyć ze sobą kolejne płyty, tworząc szczelną i zwartą konstrukcję. Elementy te mogą być widoczne bądź ukryte. Szczelność takiego dachu jest bardzo istotną kwestią - płyty warstwowe muszą się odznaczać dużym stopniem wytrzymałości na nasiąkanie.

W przypadku ulewnych deszczy oraz zalegającego śniegu, dach musi wytrzymać ten napór. Wytrzymałość gwarantują rozmaite atesty, które musi posiadać każda dopuszczona do sprzedaży płyta.

Nie bez wpływu na wybór płyt dachowych pozostaje także fakt, że ich użycie daje możliwość szybkiego pokrycia budynków wielkopowierzchniowych - hal przemysłowych, magazynów czy obiektów sportowych. Gotowe płyty o wymiarach dostosowanych do potrzeb klienta, pozwalają w krótkim czasie wykończyć budowę budynku.

Co istotne, producenci płyt warstwowych oferują szeroką gamę najróżnejszych rodzajow płyt. Klient może dobrać fakturę i kolor płyty, a także różne elementy wykończeniowe, które wpłyną na to, że budynek będzie prezentował się niezwykle estetycznie.

Płyty warstwowe pozwalają na montaż zarówno w pionie, jak i poziomie - to od klienta zależy to, jak wyglądać będzie dach. Dzięki możliwości dopasowywania rozmiarów płyt, możliwe jest swobodne ich docinanie. To sprawia, że podczas montażu nie musimy tracić czasu na dopasowywanie płyt.

Z czego produkuje się takie płyty? Producenci oferują różne rodzaje płyt. Każda wyprodukowana jest ze specjalnej okładziny oraz rdzenia. Rdzeniem płyt dachowych może być styropian, wełna mineralna lub poliuretan. Okładziną jest najczęściej blacha.

Płyty z rdzeniem styropianowym to jedne z najpopularniejszych materiałów, służących nie tylko do budowy dachu, lecz także do jego dodatkowego uszczelnienia i izolacji. Ich zaletą jest fakt, że są niezwykle lekkie i tanie, a zarazem trwałe.

Płyty z rdzeniem z wełny mineralnej są znacznie droższe od tych pierwszych, ale też cechuje je lepsza jakość. Są znakomite jako izolatory termiczne i akustyczne; szczególnie polecane są do pokryć dachowych w tych budynkach, które muszą spełniać surowe wymogi ochrony przeciwpożarowej.

Ostatni rodzaj płyt to te, wypełnione pianka poliuretanową. Odznaczają się dużą trwałością, są chętnie wykorzystywane do pokrycia budynków przemysłowych.

Copyright